Kui tihti sa oled märganud, et keegi kuskil grupis postitab, et tegin tordi või salati ning ole nüüd meheks ja osta ära? Ma vahel juhtun märkama ja siis tekib küsimus, kas ikka kõigil on luba oma hõrgutisi müüa? Kui reguleeritud see koduköögimaailm üldse on? Kas kokk, kes sulle kodus toidu valmistab, on läbinud vastavad koolitused toiduhügieenist ning -ohutusest? Kas tal on tehtud toidukäitleja tervisekontroll, viidud läbi proovid nii veest kui pindadelt? Kes vastutab, kui ostja sellest toidust haigeks jääb? Kas müüja adub, kui suur on tema vastutus ning roll selles?
Muidugi võib kõike juhtuda ka neil, kellel on kõik korras nii kodu- kui ka restoraniköögis. Aga võrreldes niisama harrastaja või koduperenaisega, võtab ametliku koduköögi kokk vastutuse. Ja see paneb mulle küll pinge peale. Aga selleks ongi mul teadmised ning oskused anda endast parim.
Kuidas siis saada see koduköök toimima?
Alusta sellest, et mõtle välja, mida soovid pakkuda ning millised on su oskused. Kalkuleeri, mis on su maksimaalne võimekus, ehk mitmele inimesele sinu ruumides on võimalik valmistada ning hoiustada toitu.
Sul tuleb koostada korralik patakas dokumente, mida nimetatakse enesekontrolliplaaniks. Seal paned kindla struktuuri järgi kirja oma tegevused alates kauba hankimisest kuni jäätmekäitluseni ja kuidas planeerid ohutu toidu käitlemise, milliseid pakendeid kasutad ning hangid neile sertifikaadid edasimüüjate juurest. Siis veel tabelid külmiku/külmikute temperatuuride mõõtmiseks. Enesekontrolliplaani põhi ja juhendid on ilusti olemas ka Põllumajandus-ja toiduametilehel.
Läbid hügieenikoolituse ja saad selle kohta vastava tõendi. Ja külastad perearsti, saad tervisetõendi, et võid toitu käidelda.
Siis on veel vaja võtta veeproovid ning teha pindadelt listeeria analüüsid. Selleks on abiks Terviseamet, kust saad juhised ning anumad, dokumenid. Teed proovid ära, maksad arve ning kui asi korras, lisad lehe oma enesekontrolliplaani. Siis teavitad Põllumajandus- ja toiduametit, et alustad tegevust antud aadressil. Peagi võtab sinuga ühendust ametnik, kes teeb su koju visiidi, vaatab, et kõik vastaks dokumentidele ning plaanile, mis on kirja pandud ja et kõik on ohutu, puhas ja valmis tegudeks. Siis maksad visiidi eest arve ja hakkad tegutsema edasi!
NB! Kui sa aga kolid, mida ka mina olen teinud, siis tuleb see kadalipp peaaegu täies mahus uuesti läbi teha. See on küll kergem, kui esimesel korral, sest põhitegevus on sama, vaja vaid muuta uue asukohaga seotud dokumendid ning teha uued proovid.
Lisan siia ka Põllumajandus- ja toiduameti lingi antud teema kohta.
https://pta.agri.ee/tarbijale-ja-eraisikule/toit/kodus-toidu-valmistamine-muugiks